ŚWIĘTY MIKOŁAJ.

W dniu 6 grudnia 2006 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie ,,Mikołajkowe" dzieci objętych nauczniem indywidualnym i ich rodziców z dr Tomaszem Kłosem z Biura Rzecznika Praw Dziecka. Dzieci zostały obdarowane upominkami przywiezionymi przez gościa natomiast rodzice skorzystali z porad prawnych dotyczących dzieci niepełnosprawnych.

 

ŚWIATŁO BETLEJEMSKIE

W poniedziałek 18 grudnia 2006 r. zuchy i harcerze Zielonego Szczepu z Zespołu Szkół Miejskich nr1 w Mszanie Dolnej na mszy roratniej w kaplicy obok budowanego kościoła pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego przekazali księdzu Rafałowi Ryczek Betlejemskie Światło Pokoju, które do swoich domów mogą zabrać mieszkańcy parafii.

W dniu następnym harcerze zanieśli Światło wraz z życzeniami świątecznymi i noworocznymi do urzędów pracy miasta Mszana Dolna.

 

KLASOWA WIGILIA

W niektórych kościołach chrześcijańskich święta Bożego Narodzenia zaczynają się od dnia poprzedzającego rocznicę narodzin Jezusa -Wigili (wieczór 24 grudnia), zwanej w Polsce regionalnie Gwiazdką lub Godami.W dniu tym tradycją jest post jakościowy (w pewnych regionach kraju jest to post ścisły). Punktem kulminacyjnym dnia jest uroczysta kolacja, do której tradycja nakazywała zasiadać po pojawieniu się na niebie pierwszej gwiazdki, na pamiątkę gwiazdy prowadzącej Trzech króli do stajenki.

Świętowanie Wigilii, ani tradycyjny post w tym dniu nie są wspólne wszystkim chrześcijanom, np. protestanci i prawosławni nie zachowali specjalnych przepisów odnośnie jedzenia lub niejedzenia mięsa. Warto mimo to odnotować, że w Polsce również i mniejszości wyznaniowe przestrzegają wigilijnego postu ze względu na specyficzną tradycję naszego kraju. Obowiązek postu zniesiono w Kościele katolickim w roku 1983 (Nowy kodeks kanoniczny), w Polsce episkopat podtrzymywał post wigilijny specjalnym dokumentem aż do roku 2003- obecnie post w Wigilię jest jedynie zalecany. (informacja wykorzystana z Internetu –Encyklopedia Wikipedia).

Uczniowie naszej szkoły bardzo chętnie organizują klasowe wigilie, na których składają sobie życzenia, łamią się opłatkiem i śpiewają kolędy. Niejednokrotnie poznają tradycje świąt Bożego Narodzenia przygotowując krótkie referaty. Należy zaznaczyć ze dużą pomocą służą rodzice, którzy przygotowują dla całej klasy niektóre potrawy w domu.

 

ANDRZEJKI

Wróżby to odwieczny sposób ludzkości na poznanie przyszłości i przepowiedni.

W listopadowe długie wieczory nasi przodkowie wierzyli w połączenie się świata zmarłych z światem ludzi żywych. A takim szczególnym dniem był wieczór św. Andrzeja zwany ,,Jędrzejkami”, w którym to panny wróżyły sobie kawalera i przyszłego męża był to, więc wieczór poświęcony wróżbom matrymonialnym.

Chłopcy, którzy nie byli uwzględnieni w ten wieczór do wróżb i przepowiedni mogli dowiedzieć się o swojej przyszłości w dzień św. Katarzyny. Katarzynki przez lata zostały zapomniane a wróżby andrzejkowe przetrwały aż do dziś i do dziś cieszą się niesłabnącą popularnością.

Tradycją w naszej szkole są takie wieczory połączone z wróżbami i zabawą przy muzyce. Uczniowie chętnie odwiedzają gabinet wróżek gdzie w sposób zabawny i humorystyczny poznają swoją przyszłość. Jeśli wróżby nie spełniły ich oczekiwań można słodkim poczęstunkiem i tańcem zapomnieć o przepowiedni.